01.jpg, 317kB

O nás

Krátce po pádu Železné opony se rakušan Alexander Stipsits vydal do Slavonic na návštěvu za svými českými přáteli. Během let příprav České republiky pro vstup do Evropské unie začal organizovat projekty přeshraniční kulturní spolupráce, v jejichž rámci pozval v roce 2005 na sérii koncertů v ČR a Rakousku mladou studentku operního zpěvu Josselin Lifton-Zoline. Jeden z těchto koncertů se konal právě ve Slavonicích ve spolupráci s městským odborem kultury a muzeem.

Pamela a John Lifton-Zoline přijeli do Slavonic na koncert své dcery, a okamžitě se do tohoto malebného a jedinečně zachovaného historického městečka zamilovali. Díky své 25ti leté zkušenosti s výstavbou a rozvojem turistického střediska Telluride ve Spojených státech amerických si rychle uvědomili, že Slavonice se mohou stát významným evropským centrem turistiky a vzdělávání.

Souhrou náhod, město v tu dobu hledalo nové využití pro starou habsburskou školu na náměstí. John a Pamela, spolu s přítelem a partnerem Alexanderem Stipsitsem, budovu koupili a započali rekonstrukci. Unikátní přeměna interiéru budovy z 19. století v moderní zařízení splňující náročné mezinárodní standardy pochází z rukopisu samotného pana architekta Johna.

To byly počátky Institutu Slavonice – centra pro konference, semináře, setkání, prezentace a výstavy, jediného svého typu na cestě mezi Prahou a Vídní.

Kde se nacházíme

Slavonice, Česká republika